Zielona roślinność na ścianę, czyli ogród wertykalny

Czy sztuczna roślinność na ścianę to nowa moda? Jaki jest fenomen ogrodów wertykalnych?

zielona ściana w domu

Dla wielu osób kwestia roślinności w domu czy mieszkaniu odgrywa bardzo ważną rolę. Przyjęło się, że żywe rośliny sprzyjają relaksacji i życiu w zgodzie z naturą. Jakie są możliwości udekorowania nimi pomieszczeń?

Kwiaty doniczkowe czy sztuczna roślinność?

 
Kwiaty doniczkowe to jedna z propozycji udekorowania domu czy mieszkania roślinnością. Niektóre z nich okresowo zakwitają, inne pozostają zielone przez cały rok. Ich rozmieszczenie jest indywidualną decyzją właściciela. Wiele osób upodobało sobie ustawianie kwiatów w oknach, ponieważ stanowią wówczas świetną ozdobę parapetu. Inni z kolei inwestują z funkcjonalne kwietniki ścienne, które ładne komponują się z wystrojem każdego wnętrza. Niektóre rodzaje kwietników są mocowane do sufitu i podłogi, dzięki czemu po umieszczeniu na nich doniczek z roślinami wyglądają jak przepiękna, zielona kolumna. Duże kwiaty natomiast bez problemu można ustawiać bezpośrednio na podłodze – niektóre gatunki osiągają takie rozmiary, że wręcz nie ma możliwości umieszczenia ich gdzieś indziej.

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny w mieszkaniu czy domu jest propozycja skierowaną głownie do osób, które dysponują dużą ilością wolnej przestrzeni. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na ten typ hodowania roślinności. Założenie domowego ogrodu nie jest zbyt skomplikowane – wystarczy podstawowa wiedza na temat hodowli tych gatunków roślin, które mają się w nim znaleźć. Projektowaniem i wykonywaniem większych ogrodów zajmują się także specjalne firmy, więc bez problemu można skorzystać z ich usług.

ogród wertykalny

Dbanie o rośliny

Dekoracje ścienne z roślin, ogród wertykalny czy zwykłe kwiaty hodowane na parapecie wymagają jednak troskliwej pielęgnacji. Przede wszystkim należy zapewnić im odpowiedni dopływ światła oraz optymalne nawodnienie. Należy pamiętać, że preferencje rośliny są zależne od jej gatunku – niektóre odmiany „lubią” przesuszanie, inne z kolei potrzebują nieustannego podlewania. Tak samo wygląda to w kwestii nasłonecznienia; są gatunki, którym trzeba zapewnić jak najwięcej światła słonecznego, inne z natomiast lepiej wzrastają w cieniu.