Tunel średnicowy w Łodzi – jak będzie wyglądał?

Potocznie zwany metrem tunel średnicowy powstanie również w Łodzi.Kolejne miasto w Polsce otrzyma szybki, szczególny środek transportu, który zaoszczędzi mnóstwo czasu i sprawi, że poranne korki przestaną być problemem dla ogromnej części pasażerów.

Linia metra

Odcinek drążony pod łódzkimi kamienicami według planów ma łączyć Dworzec Fabryczny z Kaliskim i Stacja Żabieniec. Tunel w Łodzi ma mieć długość około 7,5 km – jeden dwutorowy o długości 3 km i cztery jednotorowe o łącznej długości 4,5 km. Tunel średnicowy nie do końca miał pełnić funkcję klasycznego metra – miał być jedynie połączeniem dwóch odcinków. Postanowiono jednak, że powstaną po drodze dwa przystanki, które przyczynią się do lepszej komunikacji mieszkańców i turystów odwiedzających Łódź.

tunel w łodzi

Inwestycja

Nie tylko Łódź poniesie koszt zbudowania podziemnego tunelu – również nie tylko Polska. Unia Europejska postanowiła i ogłosiła już, że na ten cel przeznaczy aż 1,2 mld. Pełny koszt powstania metra w Łodzi to około 1,7 mld złotych. Inwestycja ma się rozpocząć w połowie 2019 roku, a zakończona wraz z początkiem roku 2022.

Nie tylko korzyści

Podczas drążenia podziemnych tuneli pod drogami i kamienicami drogowcy nie unikną utrudnień. O ile linie tramwajowe mają zachować w pełni swoją funkcjonalność, o tyle kierowcy samochodów osobowych będą musieli korzystać z objazdów, a trudności w dojeżdżaniu do pracy przez prawie 3 lata mogą napsuć krwi niejednemu właścicielowi czterech kółek.

Wizja przyszłości

Obecnie komunikacją miejską w Łodzi z Dworca Widzew w Okolice Manufaktury trzeba jechać około 45 minut. Samochodem, nie biorąc pod uwagę korków, można pokonać tą trasę w 25-30 minut. Po wybudowaniu linii podziemnej zajmie to maksymalnie 15 minut. Będzie to ogromny komfort dla osób jadących do pracy lub wracających do domu w godzinach szczytu, kiedy to jazda samochodem nie należy do czynności najprzyjemniejszych.

Wygoda, którą oferuje szybkie, podziemne połączenie okupione jest ogromną pracą i nie lada wyzwaniem dla osób, które podjęły się tego odpowiedzialnego zadania. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem wszyscy powinni być zadowoleni.