Psychoterapia w teorii i praktyce

psychoterapia kraków

psychoterapia kraków

Do psychologów udają się osoby, którym zdarzyło się coś gwałtownego oraz nieoczekiwanego, z czym nie mogą sobie sami poradzić. Na przykład jest to śmierć kogoś bliskiego, rozwód czy rozpad związku, utrata pracy. Jednakże razem z postępem świadomości który dotyczy psychologicznych przymiotów egzystowania, coraz większa ilość ludzi decyduje się na psychoterapię kiedy rozpoznają we własnych zachowaniach pewne schematy. Takie schematy, niejednokrotnie powstające w konsekwencji rozmaitych zachowań już w okresie dzieciństwa, tłumią kreowanie zadowalających zażyłości w związku, w pracy bądź sprawiają, że dana jednostka ludzka jest zdecydowanie bardziej uległa na uzależnienia.

Psychoterapeuta asystuje przy przejściu przez trudne wydarzenia w życiu, ale również dopomaga w rozmontowaniu schematów, którymi dotychczas posługiwaliśmy się w codziennym życiu oraz przedstawić nam nasze obecne kłopoty z perspektywy niezależnego obserwatora. Dzięki temu, osoba która odbyła sesje psychoterapeutyczne wie, jak sobie radzić w przyszłości z problemami, jakie pojawią się po drodze.

Aby przebiegało to w ten sposób, psychoterapia musi być doznaniem, na które potrzebujący jest gotów oraz będzie to związane z jego chęcią. Dodatkowo warto pamiętać, że nie zawsze początkowy specjalista do którego przybędziemy, będzie tym, który zdoła nam pomóc. Pożądane byłoby zasięgnąć wcześniej informacji o przeróżnych metodologiach terapeutycznych żeby orzec czy ta, którą preferuje nasz psychoterapeuta, będzie dla nas stosowna. Pamiętajmy również o tym, że psychoterapeuta to osoba, z jaką musimy odczuwać na tyle zażyłą więź, żeby można się jej było zwierzyć z najbardziej osobistych kłopotów, nic przy tym nie ukrywając. W przeciwnym przypadku działamy sami na własną niekorzyść.

Psychoterapia jest długo trwającym procesem, ale pomimo tego po jego zakończeniu wychodzimy z niego silniejsi i lepiej znając samych siebie. Jeśli czujemy, że coś w naszym trwaniu, czy też sposobie spostrzeżegania świata wymaga metamorfozy, a samodzielnie nie będziemy w stanie sobie z tym poradzić, od długiego czasu nękają nas lęki lub depresja – warto zwrócić się o wsparcie do eksperta, który pomoże nam rozwiązać najbardziej skomplikowane problemy.