Najlepsze krzewy do Twojego sadu.Owocowe krzewy tuż przy płocie płotu to kapitalny pomysł na wyeksploatowanie miejsca na działce. Tego typu rarytasy, jak agrest, maliny, jeżyny, nadają się zarówno do jedzenia na surowo, a również wzbogacenia domowych dań, przykładowo ciastek, albo deserów.
Na korzyść sadzenia krzewów owocowych przemawia względnie mała cena rozsad, a także niewielkie wymagania tychże roślin. Borówka wysoka, z powodu swojego obcego pochodzenia, cechuje na tle innych krzewów wyższe potrzeby, jednakże wykonalne jest uprawianie jej w Polsce. Wymaga ona bardzo kwaśnej gleby (o pH 3,5-5) – wodę służącą do podlewania owego krzewu akuratnie jest z początku zakwaszać. Jej pędy są wprawdzie niezrażone na nieduże temperatury i są w stanie przeżyć niezbyt bezwzględne polskie zimy. Posiadają cukry, pektyny, oraz związki bioaktywne oraz wiele elementów mineralnych, działając zbawiennie na zdrowie – na przykład stopień złego cholesterolu.
Odrębnym atrakcyjnym owocem jest jeżyna, sadzonki której można kupić także w pojemnikach, jak i kopane. Ta roślina woli mniej kwaśne gleby, aniżeli borówka, toteż nie jest ona jej wymarzoną sąsiadką. Najlepiej sadzić ją w punktach osłoniętych od wiatru, zachowując przeszło metr odległości pomiędzy kolejnymi rozsadami.

Sadzonki borówki amerykańskiejOwoce jeżyn są dobre oraz zdrowe – wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe, dobroczynnie czynią na ustrój trawienny. Są doskonałe do fabrykacji soków i kompotów.
Uprawa jeżyn czy borówek to doskonała decyzja również w skali przemysłowej, jak i amatorsko. Owoce właśnie tych roślin są ochoczo nabywane przez Polaków, a ich sprzedaż śmiało się opłaca. W przypadku pielęgnowania ich na użytek domowy, zdołają być wykorzystane do wyrobu ciast, soków czy deserów. Także borówka wysoka, jak i jeżyna, mogą być także używane przy produkcji domowych win.