Gdzie najodpowiedniej szukać właściwych kierunków?

kierunki sponsorowane

W dzisiejszych czasach studiowanie staje się coraz to mniej atrakcyjne. Dzieje się tak między innymi ze względu na to, że w wiek żakowski wkroczyły roczniki niżu demograficznego i prawdopodobnych studenciaków jest po prostu coraz mniej. Także, duże znaczenie na spadek sławy szkolnictwa wyższego posiada zjawisko, iż ukończenie studiów i zdobycie tytułu magistra czy inżyniera nie przekłada się ani na opcje odnalezienie zaangażowania, ani na nadchodzące zarobki, tak jak to posiadało miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Staje się to wielce przygnębiający trend, dlatego aby zainspirować ludzi młodych do studiowania, państwo inicjuje na uniwersytetach oraz politechnikach tak zwane studia sponsorowane.

studia sponsorowane

Studia sponsorowane są to kierunki opłacone poprzez państwo czy też uczelnię, oświata na jakich jest ogólnie bezpłatna. Z zasady dotyczy to kierunków pożądanych na rynku pracy, ale z rozmaitych powodów niewiele modnych pośród studentów. Regularnie są to kierunki ścisłe, techniczne, nierzadko uważane za trudne jak np. robotyka, fizyka, biotechnologia. Kierunki sponsorowane gwarantują możliwość nieodpłatnej nauki, a na domiar tego zapewniają granty w postaci stypendiów naukowych, socjalnych oraz specjalnych, niespotykanych na innych kierunkach, stypendiów sponsorowanych.

Idea jest taka, iż student, podejmując naukę na kierunku sponsorowanym, otrzymuje od państwa czy też uczelni comiesięczne wynagrodzenie. Bywa to forma wypłaty, jaka ma zagwarantować ewentualność utrzymania się na studiach bez konieczności podejmowania zatrudnienia. Żak, jaki otrzymuje wynagrodzenie za studiowanie jest w stanie w pełni skupić się na nauce, nie rozpraszając energii i nie tracąc czasu na dodatkowe zarobkowanie. W Polsce tego typu forma dotacji uczących się jest do tej pory jeszcze rzadkością, podczas, kiedy za granicą, np. w Niemczech, jakikolwiek uczący się dostaje od kraju honorarium, co jest uważane za coś zupełnie normalnego. W współczesnych okresach niżu demograficznego kraj musi zachęcać do studiowania także w formie materialnej, dotując uczących się.