Czy warto słuchać rad psychologa?

psycholog warszawa śródmieście

terapia indywidualna warszawa

Gdy zaprzestajemy radzić sobie z kłopotami, nerwicami, uzależnieniami, chorobami, i nasze niekończące się wybuchy oraz pretensje rozpoczynają dotykać i powodować ból naszych najbliższych, to bywa to nierzadko decydujący dla nas bodziec, tak aby zacząć terapię. Kiedy towarzysze proponują wizytę u psychiatry z początku negujemy i odrzucamy. Powiadamy, iż to nas nie dotyczy, że przecież nie jesteśmy schorowani. Po pewnym czasie, gdy już zdajemy sobie kwestię, że ta decyzja staje się nieuchronna rozpoczynamy przesuwać ją w czasie. Ale w końcu nadchodzi wspomniany dzień, kiedy rozwieramy książkę telefoniczną, przeglądarkę www bądź w poczekalni naszej rejonowej przychodni wędrujemy okiem po gazetkach a także ulotkach, poszukując odpowiedniej do nas odmiany kuracji.

Przeważnie, leczenie można podzielić na takie, które odbywają się w gronie, a także terapia indywidualna. Te początkowe składają się z kilku osób, dręczonych często przez ten sam dylemat co my. Są na przykład grupy anonimowych pijaków lub wspólnoty wsparcia DDA, czyli pełnoletnich pociech pijaków, w których dzielimy się swoimi przeżyciami, zamieniamy spostrzeżenia, uczymy słuchać i być słuchanym, a co najistotniejsze, zauważamy z ulgą, że nie istniejemy odosobnieni w osobistych rozterkach, nałogach a także kłopotach. Świadomość, iż nie istniejemy sami na ziemi, a nasza sytuacja nie bywa najgorszą z prawdopodobnych, zaczynamy mieć wiarę w to, iż może być pewnego dnia przyzwoiciej, że warto było przezwyciężyć obciach i pojawić się pośród całkowicie cudzych osób.

Drugi rodzaj terapii, czyli terapia indywidualna, polega na spotkaniach sam na sam z psychoterapeutą, jaki poznając historię naszej choroby albo problemu, koncentruje się na metodach, które będą najlepiej przystosowane do osobistych potrzeb. Psychoterapeuta zawrze z nami więź, przy użyciu której będziemy w stanie się otworzyć i przeżywać wspólnie z nim prywatne traumy, tak aby w końcu je przemóc. Ten rodzaj kuracji rekomendowany jest osobom, które dopiero rozpoczynają kuracje, albo których obecność pozostałych zbyt by onieśmielała a także utrudniała w terapii. Powinno się zaznaczyć natomiast, iż najlepsze rezultaty dają leczenia łączone, osobiste przeplatane ze spotykaniami w grupie.